понеділок, 7 вересня 2020 р.
середа, 11 квітня 2018 р.
неділя, 19 лютого 2017 р.
понеділок, 30 січня 2017 р.
понеділок, 23 січня 2017 р.
Урок
18. Поняття
текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його призначення
Цілі:
ü навчальна:
сформувати поняття про текстовий документ, текстовий процесор; формувати вміння
і навички роботи в середовищі текстового
процесора;
ü розвивальна: удосконалювати
навички роботи з клавіатурою;
ü виховна:
виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, інтерес до
предмета.
Тип уроку: засвоєння нових
знань.
Обладнання та наочність: дошка,
комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вступна бесіда за темою «Поняття
операційної системи»
—
Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Текстовий процесор», яка розрахована на
вісім уроків.
Під
час вивчення цієї теми ви маєте виконати дві практичні роботи, наприкінці теми
ми проведемо підсумково-узагальнювальний урок.
Коротка
характеристика нової теми. Висвітлення її ролі в курсі інформатики та в різних
видах діяльності людини. Доведення важливості теми конкретними практичними
прикладами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
—
Вивчаючи інформатику в 5 класі, ви вже ознайомилися з роботою деяких
комп’ютерних програм. Ви вже працювали в графічному редакторі Paint та редакторі презентацій Microsoft Office. Ви навчилися
створювати й опрацьовувати графічні зображення, створювати комп’ютерні
презентації.
—
Які ще є види документів? (З відповідей учнів виділити «текстові».)
—
Що потрібно, щоб швидко і грамотно створити текстовий документ?
—
Про це ми дізнаємося на цьому уроці. Ви ознайомитесь ще
з
однією з найважливіших програм — текстовим процесором.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань
уроку
ІV. Сприймання
й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення
вчителя (як варіант — робота учнів з презентаціями)
—
Людина у своїй роботі дуже часто працює з
текстом — пише листи, статті до газети, твори, повідомлення тощо, тобто створює
текстові документи.
Основним
об’єктом текстових документів є текст, який складається із символів, слів,
речень, абзаців, сторінок тощо.
У
текстовий документ також можна вставити інші об’єкти — таблиці, діаграми,
рисунки, схеми тощо.
Для
створення та опрацювання текстових документів використовують спеціальні
програми — текстові процесори, наприклад Word (пакет Microsoft
Office), LibreOffice Writer (LibreOffice), OpenWriter (OpenOffice.org) та
інші.
Працювати
з текстовими документами можна ще в текстових редакторах. Текстовий редактор
— це теж програма для створення та опрацювання текстових документів. Різниця
між редакторами та процесорами умовна. Процесори зазвичай мають більше засобів
для створення складних за оформленням текстів.
В
операційній системі Windows є два текстові редактори — WordPad, Блокнот.
Місцезнаходження цих програм: Пуск ^ Усі програми ^ Стандартні.
Принципи
роботи в текстових редакторах аналогічні до принципів роботи в Microsoft
Word, з яким ми ознайомимося більш детально.
У
нашій країні серед текстових процесорів найбільш поширений Microsoft Word
(версії 2003, 2007, 2010), що є складовою частиною програмного пакета
Microsoft Office.
У
середовищі текстового процесора над текстовим документом та його об’єктами
можна виконувати такі операції:
·
введення тексту — введення тексту
з використанням клавіатури;
·
редагування тексту —
виправлення помилок, видалення, переміщення, копіювання, вставка символів,
слів, абзаців, рядків та інше;
·
форматування тексту —
встановлення кольорів для тексту, вирівнювання абзаців, зміна орієнтації
аркуша тощо;
·
вставляння об'єктів —
додавання до документа рисунків, формул, діаграм, схем тощо;
·
друкування документа — на папері;
·
робота з файлами — створення,
збереження, відкриття текстового документа та інше.
Текстовий
процесор
— це одна з найважливіших комп’ютерних програм, яку має опанувати кожна
освічена людина.
Однак
для того, щоб працювати з текстом, вам потрібно опанувати основні навички
роботи на комп’ютері та знати клавіатуру. З клавіатурою ви ознайомилися в 5
класі. Пригадаймо основні навички.
V. Усвідомлення
зв'язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу
—
Пригадаймо основні типи клавіш клавіатури.
Робота зі стендом
«клавіатура»
Клавіатура.
Призначення клавіш.
·
Службові клавіші
·
Цифрова клавіатура
·
Функціональні клавіші
·
Алфавітно-цифрова клавіатура
·
Клавіші навігації
Робота
з пам'яткою «Поради для безпечного використання клавіатури» (повторення вивченого
в 5 класі матеріалу)
Поради
для безпечного використання клавіатури
·
Розташуйте клавіатуру на рівні ліктя. Ваші
передпліччя мають розслаблено опускатися по боках.
·
Розташуйте клавіатуру по центру перед
собою. Можна вважати центральною точкою клавішу «пропуск».
·
Під час введення тексту ваші руки та
зап’ястки мають не опускатись на клавіатуру, щоб далеко розташовані клавіші
можна було діставати рухом усієї руки, а не витягуванням пальців.
·
Не кладіть долоні або зап’ястки на
будь-яку поверхню під час введення тексту.
·
Під час введення тексту натискайте на
клавіші легко, ваші зап’ястки мають бути прямі.
·
Не допускайте різких ударів, не стукайте
по клавішах.
·
Коли ви не вводите текст, розслабте руки.
·
Робіть перерви в роботі за комп’ютером
Робота
з клавіатурним тренажером
У
більшості програм ОС Windows, зокрема в пакеті Microsoft Office, правила роботи
однакові. Наприклад, створення, відкриття, збереження та друкування документа
в програмі MS Word здійснюється аналогічно до операцій у MS
PowerPoint.
Інтерфейс
програми MS Word настроюваний, користувач має можливість його змінювати.
Розглянемо
вікно програми:
У
середовищі текстового процесор а можна вводити і змінювати текст із клавіатури
та додавати інші об'єкти до текстового документа, переглядати документ,
вносити зміни до об'єктів і значень їх властивостей, зберігати документ на
комп'ютері.
У
текстових документах працюють з такими об'єктами:
Назва
об’єкта
|
Тлумачення
|
Перелік
властивостей
|
Символ
|
Літера,
цифра, знак пунктуації тощо
|
Шрифт,
розмір, колір, накреслення
|
Слово
|
Набір
символів, уміщених між двома пропусками
|
Шрифт,
розмір, колір, накреслення символів
|
Речення
|
Одне чи
кілька логічно пов'язаних слів, що закінчуються крапкою або знаками оклику
чи питання
|
Шрифт,
розмір, колір, накреслення символів
|
Абзац
|
Довільна
послідовність символів, що закінчується натисненням клавіш і Enter
|
Вирівнювання,
відступи, міжрядковий інтервал, інтервал після абзацу, інтервал перед
абзацом
|
Сторінка
|
Складова
текстового документа, крім тексту, може містити й інші об'єкти
|
Розміри
сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінок
|
Графічний
об'єкт
|
0б'єкт
текстового документа: рисунок, схема, діаграма
|
Розмір,
місце розташування, обрамлення
|
Список
3 властивостей об'єкта і вказівок для виконання дій з ним можна переглянути в
його контекстному меню.
У
текстових для виділення окремих
складових тексту використовують мишу або комбінації клавіш.
Слово
|
Двічі клацнути мишею в межах
слова
|
|
Речення
|
Клацнути мишею в межах будь-якого
слова при натисненій кпавіші Ctrl
|
|
Один
абзац
|
Тричі клацнути мишею в будь-якому
місці абзацу
|
|
Увесь
документ
|
Одночасно натиснути клавіші Ctrl
\ A
|
VІ. Самостійне застосування знань у
стандартних ситуаціях
Робота за
комп’ютером
VІI. Домашнє завдання
Підручник
ст. 118-126
VІIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
— Чи
задоволені ви своєю роботою?
— З яким
настроєм ви працювали на уроці?
— Що вам
запам’яталось на уроці?
— Де вам
стануть у пригоді набуті знання?
ІX. Оцінювання
роботи учнів
понеділок, 16 січня 2017 р.
неділя, 15 січня 2017 р.
середа, 21 грудня 2016 р.
Підписатися на:
Дописи (Atom)