Тема: Проектування БД. Створення структури БД. Введення та
редагування даних. Робота з таблицями.
Навчальна
мета: Засвоїти відомості
про роботу з БД і СУБД
Розвивальна
мета: Розвивати координацію рухів, зорову
пам’ять, вміння працювати з програмами
Виховна
мета: Виховувати зосередженість, вміння активно
сприймати новий матеріал.
Тип
уроку: Урок вивчення нового
матеріалу (лекція)
Структура уроку
I.
Організаційний момент
II.
Етап орієнтації
III.
Етап проектування
IV.
Етап навчальної діяльності
V.
Робота за ПК
VI.
Контрольно-оцінювальний етап
VII.
Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Проектування БД. Створення структури БД.
Введення та редагування даних. Робота з таблицями.».
II. Етап орієнтації
Мета
сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з програмами для роботи з БД
і навчитися працювати в СУБД
III.
Етап проектування
План уроку
- Проектування БД. Створення
структури БД.
- Введення та редагування
даних. Робота з таблицями.
ІV. Етап навчальної діяльності
Проектування БД. Створення структури БД.
Створення бази даних відбувається в кілька
етапів. Першим (і найскладнішим) є етап проектування. Саме від нього залежить
успішна робота з базою. Якщо БД спроектована некоректно, зміни вносять у вже
створені об'єкти для цієї бази (форми, звіти, запити тощо), що незручно й
неефективно.
І.
На етапі проектування:
•
визначають
проблему;
•
вибирають
та аналізують інформацію, яку утримуватиме конкретна БД;
•
подають
інформацію в базу даних.
Для збереження інформації в
БД користуються кількома таблицями, а для обробки даних створюють форми,
запити, звіти тощо.
Звичайно,
можна створити базу даних, у якій буде одна таблиця. Але вона буде перевантажена інформацією. Одні
й ті самі дані повторюються, працювати з такою таблицею незручно. Краще
інформацію розподілити по окремих таблицях, кожна з яких буде присвячена
окремій підтемі.
Перед створенням таблиці
необхідно чітко уявляти її структуру — загальний вигляд таблиці,
кількість та зміст її полів. Перед роботою
в Access таблиці краще зобразити на папері, що зменшить кількість виправлень у готовій
таблиці.
На цьому етапі вирішують, які об'єкти будуть у БД, які зв'язки між
ними необхідно створити, які поля
визнати ключовими.
Одним із
найскладніших етапів у процесі проектування бази даних є розробка таблиць,
тому що результати, які повинна видавати база даних (звіти, вихідні форми
тощо), не завжди дають повне уявлення про структуру таблиці. У разі
проектування таблиць зовсім не обов'язково використовувати систему управління
базою даних. Спочатку краще розробити
структуру на папері.
Введення та редагування даних. Робота з таблицями.
Інструкція Створення
БД
- Відкрити програму Microsoft Access.
- Обрати меню Файл – Створити (Новий) – Нова
база даних (БД)
- У вікні, яке відкрилося обираємо - Создание таблиц в режиме конструктора.
- Ввести в Назву поля таблиці та обрати його тип наступні
строки: Прізвище (текстовий), ім’я
(текстовий), дата народження (дата/час), клас(текстовий), адреса(текстовий),
код класу (числовий), код учня (счетчик).
- Натиснути правою
кнопкою миші на полі код учня та обрати в списку Ключове поле.
- Закрити таблицю та у вікні яке з’явиться
набрати назву таблиці – Учні. Ось ми і створили першу нашу таблицю.
- Далі
ми створюємо таким же чином таблиці Вчителі, Предмети, Оцінки (повторюємо
кроки 3-6). При чому в кожній таблиці обираємо ключовий елемент і тип
даних(числовий для запису кодів, шифрів, стажу, та ін. числових значень).
- Коли вже всі таблиці створено, то потрібно
внести в них значення. Для цього
натискаємо на потрібну таблицю правою кнопкою миші та обираємо
пункт Відкрити. Таблиця відкривається та в неї можна внести дані, а потім
закрити її. Таким же чином ми заповнюємо всі таблиці.
- Натискаємо на будь-яку таблицю та обираємо
пункт Конструктор, натиснувши правою кнопкою миші на області обираємо –
Схема даних.
- В відкритому вікні обираємо по черзі кожну з
назв таблиць та натискаємо Добавити. Після чого вони відображаються на
білому фоні.
- В таблиці учні клацаємо правою кнопкою миші
по пункту код учня та не відпускаючи клавішу миші перетягуємо її до
таблиці Оцінки – Код учня. У вікні яке з’явиться обираємо Обеспечение
целосности даных, каскадное обновление связаных полей, каскадное удаление
связаных записей та
натискаємо ОК.
- Повторюємо теж саме з Таблиці
Вчителі - Код вчителя до таблиці Предмета – Код вчителя, та з
Таблиці Предмети – Код предмета до Таблиці Оцінки – Код предмета.
- Закриваємо Схему даних та зберігаємо
результати.
- Обираємо в вікні вкладку Запроси – Создание
запроса в режиме конструктора. Закриваємо вкладку, що відкрилася.
Натискаємо правою кнопкою миші на вільне місце та обираємо в меню пункт
Режим SQL.
- Створюємо запит до нашої БД. Набираємо:
SELECT Прізвище, Імя
FROM Учні;
- Зберігаємо наш запит під назвою: Ім’я,
Прізвище учнів.
- Обираємо в вікні вкладку Запроси – Создание
запроса в режиме майстра.
- Таким же чином набираємо інші запити до БД.
- Створюємо форму до нашої БД. Обираємо в вікні
вкладку Форми – Создание Форми в режимі майстра. Обираємо потрібні поля
для виводу в форму і таблиці в яких вони знаходяться і кожний раз
натискаємо → для добавки у форму. Коли всі потрібні дані обрані, то,
обираємо пункт Подчиненіе форми натискаємо кнопку Далее - обираємо пункт
Табличний - натискаємо кнопку Далее – Готово. Можемо переглянути готову форму.
VI. Контрольно-оцінювальний етап
VII.Домашнє завдання
Вивчити терміни,
конспект
§ 17, 18 пит. 6-9
с. 161
Немає коментарів:
Дописати коментар